Čo sú konopné oleje, shatter alebo voskové extrakty?

Shatter vosk, “honeycomb”, “miazga”, “SAP”, “budder” …toto sú najčastejšie prezývky konopných extraktov, ktoré si získali popularitu vďaka procesu spracovania prevalenciou a diverzifikáciou. Ak si počul niektoré z týchto mien pred tým, boli pravdepodobne použíté na opis BHO(bután hašiš oleja) , CO2 oleja alebo podobných uhlíkovodíkových extraktov. Tento zoznam popísaných druhov ťa môže priviesť k domienke, že existuje výrazný rozdiel medzi jednlotlivými extraktmi, no pravda môže byť iná než by si čakal.

Pre tých, ktorí sú nováčikovia v oblasti koncentrátov je konopný extrakt akýkoľvek olej, ktorý obsahuje chemické zlúčeniny ako THC a CBD. Tohto výsledku je možné dosiahnúť prostedníctvom rôznych extrakčných procesov a rozpúštania, najčastejšie butánom alebo D.M.E – Dimetyléter. Pokrok v technológií rozpúšťania umožnil použitie iných rozpúšťadiel ako je oxid uhličitý a čistých uhľovodíkov, ktorý využíva tlak v bezpečnom uzavretom systéme. Koncovým produktom sa stáva vysoko účinný olej s rôznou konzistenciou. Najčastejsie používané sú variácie, ktoré sa vaporizujú. 🙂

 

Tak ako je to vlastne s rôznymi druhmi konzistencie? Sú naozaj ukazovateľmi kvality koncetrátov?

Čo je to Shatter?

Shatter so svojou dokonalou transparentnosťou jantárového skla, rozhodne patrí medzi najčistejšie a najčírejšie konopné extrakty. Napriek tomu, nie je to čírosť, ktorá zaručuje čistotu a kvalitu tohto extraktu – konzistencia a štruktúra závisí na viacerých faktoroch.

Dôvodom prečo je výsledný Shatter tak priehľadný majú na svedomí molekuly, ktoré ak zostanú neporušené vytvoria vzhľad podobný sklu. Vlhkosť, teplota a vysoký obsah terpénu majú taktiež podiel na výslednom vzhľade textúry. Menia olej na tekutejšiu konzistenciu, ktorá sa podobá na miazgu(bežne nájdené pod prezývkou SAP). Oleje s konzistenciou medzi sklovitou-rozbiteľnou a vizkóznou miazgou sú často označované ako “pull-and-snap.” čiže tak akurát. Spotrebitelia prevažne nemajú radi ak je extrakt príliš tekutý, ale ani príliš tvrdý.

 

Čo je to wax, alebo vosk?

Wax / vosk, charakteristickým znakom je, že je to mäkší nepriehľadný olej. Na rozdiel od tých transparentných olejov, molekuly kryštalizujú v dôsledku miešania. Svetlo sa tak nedokáže dostať cez nepravidelnú molekulárnu hustotu a lom svetla nám tak zanecháva neprehľadný tuhší olej. Rovnako ako  SHATTER a SAP, konzistencia a textúra vosku závisí od teploty a vlhkosti pred tým, než sa prepláchne . V podstate proces, v ktorom sa odstránia zvyškové rozpúšťadla z produktu. Tekutejšie oleje s väčšou vlhkosťou, majú tendenciu vytvárať vosk často prezývaný “budder” zatiaľ čo ťažšie majú väčšinou jemnú rozpadávajúcu štruktúru, prezývanú “crumble” alebo “honeycomb” pripomínajúci včelí vosk. Termín “WAX“, čiže vosk je možné použiť pri všetkých mäkších štruktúrach.

 

“Umenie” extrakcie cannabisu…

Je dôvod prečo treba oceniť aj extrakciu konope. Znalosti a starostlivosť, ktorá je vkladaná do extrakcie je tak zložitá, až je prirovnateľná k umeniu. Od výberu semien, pestovania po konečnú exrakciu je potrené spraviť množstvo krokov, aby konečný výsledok dosiahol čo najlepšie výsledky. Každý krok v procese  extrakcie vyžaduje rovnováhu umenia a vedy, počnúc výberom materiálu a končí preplachovaním a skladovaním. Toto zjednodušené vysvetlenie olejových konzistencií je len urývok tohto novo vzniknutého remesla na trhu. Je fascinujúce sledovať ako pokrok vedy a umenia doby, dokáže tento proces čím ďalej tým viac zdokonaľovať.