Čo je Live Rosin a kanabisový koncentrát?

Úzke spojenie s plne vyzretou konopnou rastlinou je výnimočný zážitok. Tá vôňa a aróma…, stačí si privoňať. Vôňa zachytená v jedinom nádychu v uzavretom priestore úplne zmení očakávania a postoj k vzťahu medzi rozmanitými druhmi a vôňami konopných rastlín. Avšak transformácia z týchto omamných vôní na finálny produkt do spotrebného materiálu sa ľahšie opisuje ako vyrobí. Akonáhle je rastlinka skosená, prichádzajú na rad ďalšie kroky. Od prvého dotyku nožníc stonky pri kosení až po konečný produkt, sa tieto cenné chute a vône úplne zmenia. Ak chcete priliať olej do ohňa, mnoho extrakčných techník je zameraných hlavne na očistenie prvku a zanechanie spotrebiteľovi čistý produkt bez zápachu. Ako zachytiť zážitok zo žijúcej rastlinky plnej vôní a chutí do finálneho produktu plného zážitkov? Odpoveďou na túto otázku je “čerstvý živicový koncentrát”- “Live Rosin”

 

Čo vlastne je tento čerstvý živicový

koncentrát ?

“Čerstvá živica” je druh konopného koncentrátu, ktorý je vyrobený za použitia techniky, ktorá berie čerstvo zožaté konope, ktoré následne prejde hlbokým zmrazením pred alebo počas priebehu extrakcie. Od ostatných sa líši tým, že pri iných procesoch sa rastlinka najprv nechá vyschnúť a vytvrdnúť pred extrakciou na rozdiel od tejto, kde sa čerstvo pokosená rastlinka nechá zmraziť. Sušenie a tvrdnutie rastlinky môže mať zničujúci dopad na terpény ukryté v rastlinke. Sú to čerstvé molekuly zachytené na jemných chĺpkoch(trichómach), ktoré lemujú prakticky celý kvet dospelej rastliny. Pri vytvrdzovaní sa rastlinka konope nechá na určitú dobu tak, aby sa zbavila vlhkosti a chlorofylu, než dôjde k extrakcií. Počas tejto doby sú jemné chĺpky vystavené podmienkam, ktoré neprispievajú k uchovaniu týchto terpénov. Tieto zvýšené manipulácie ako vystavenie teplu, kyslíku a všetky ďalšie manipulácie s rastlinkou hrajú rolu pri degradácií terpénu.

 

Avšak s “čerstvou živicou” je rastlina bleskovo zmrazená hneď po zbere a udržiavaná pod bodom mrazu počas procesu extrakcie. Tým si rastlinka konope uchová cenný terpén v sebe. Takto si zachová pôvodnú chuť a vôňu danej odrody, ktorú prenesie až do končeného produktu. Ďalšie bližšie informácie si povieme už čoskoro v ďalšom novom blogovom príspevku UMENIE EXTRAKCIE už čoskoro.

 

Ako vlastne vznikol tento čerstvý živicový extrakt?

Tento čerstvý živicový extrakt je relatívne nový v cannabis kultúre. Jeho skromné začiatky pramenia niekde medzi rokmi 2011-2013, vytvorený malou skupinou pestovateľov a extraktorov praktizujúcich v Coloráde. Medzi nimi bol tiež William Fenger známy ako “Kind Bill”EmoTek Labs zakladateľ “Giddy Up” , ktorí boli priekopníci a v značnej miere stabilizovali tento čerstvý živicový koncentrát na scéne. Podarilo sa im to vytvorením špeciálneho odsávania pre BHO schopného udržiavať extrémne nízke teploty. Práve tie sú potrené na vytvorenie čerstvého živicového extraktu v kombinácii s čerstvou rastlinou použitou pri extrakcii. Spoločne boli títo dvaja páni schopní vytvoriť metódy extrakcie koncetrátu s veľmi vysokou hodnotou terpénu uchovaného v rastline. Taktiež v priemere s oveľa vyššou hodnotou zachovaných terpénov ako pri extraktoch získaných z tvrdenej živice.

Čím sa čerstvý  živicový extrakt líši od ostatných extraktov?

Typickým znakom, ktorý odlišuje čerstvý živicový koncentrát od ostatných koncentrátov je zvýšený obsah terpénov, ktoré podobné extrakty nezvyknú obsahovať. Čerstvý živicový koncentrát v priemere obsahuje silnejšie koncentrácie terpénu, než pri tradičnej výrobe BHO extraktov. Okrem vytvorenia štipľavejšej arómy a vyššej dávky terpénov, môže poskytovať zvýšený psycho-aktívny zážitok, pretože terpény môžu reagovať s kanabinoidmy ako THC a CBD.

 

Oba tieto faktory ovplyvnili prečo sa čertstvé živicové extrakty dostali na vrchol trhu konopných koncentrátov. Fanúšikovia konopných výťažkov majú tendenciu uprednostniť vysokú hodnotu pred arómou a chuťou. Typicky sa čerstvé živicové koncentráty predávajú za vyššie ceny na trhu hlavne kvôli aróme a rekreačným účinkom.

Čo odlišuje jednotlivé čerstvé živice od seba?

Live Rosin nemusia bežne obsahovať vyššiu koncentráciu kanabinoidov alebo terpénov než extrakt vyrobený za použitia vytvrdnutého kvetu. Vzhľadom na nespočetné množstvo extrakčných a deformačných typov pri výrobe Live Rosin existuje široká škála odrôd. Výrobky, ktoré sú označené ako Live Rosin sa prevažne líšia viskozitou v rozmedzí medzi sladkou lepkavou šťavou, želé, maslom až po tvrdšie lámavé druhy. Je to práve koncentrácia terpénu, ktorá môže mať vplyv na viskozitu.

Ďalším faktorom, ktorým sa tieto koncentráty líšia je odlišnosť terpenických profilov. Existuje viac 100 identifikovateľných terpénov nájdených v konopných rastlinách, ktoré sa líšia v závislosti od molekulárnej hmotnosti a štruktúry. Mnoho čerstvých živíc obsahuje iba  ľahšie a jednoduchšie častice nazývané monoterpény ako pinén a myrcén v zavislosti od terpénov v kvete rastlinky.

Tieto extrakty v mnohých prípadoch poukazujú na prítomnosť mnohých ďalších menej známych a rozšírených druhov terpénov, ktoré môžu mať vplyv na chuť a efekt. Tieto rôzne menšie odrody sa líšia od seba vzhľadom na to, že sa pri niektorých extrakciách nepodarí zachytiť všetky tieto menšie terpény. Každopádne je aj týmto vo veľkej miere ovplyvený samotný profil výsledného používaného materiálu. Koncentrát v sebe ukrýva vždy takú silu, aká sa skrýva v samotnej rastlinke nehľadiac nato ako bol extraktovaný. Extrakty, ktoré využívajú celú rastlinku môžu mať zložitejší profil terpénov, ako tie, ktoré spracovávajú iba kvety.

 

Live Rosin – čerstvé živicové koncentráty prešli už pomerne dlhú cestu od vzniku v Colorade. Už v minulosti bol tento vzácny produkt, ktorý sa vyskytoval len na špecifických trhoch s cenou viac ako 100$ za gram. ” Live Rosin” koncentráty a koncentráty ako BHO si vždy udržovali vyššiu prémium cenu na trhu, no v dnešnej dobe sú čím ďalej, tým viac cenovo dostupnejšie. Mnohé slabšie variácie sa dajú v zahraničí zakúpiť v špecializovaných medických predajniach.

Postupne ako sa trh s konopnými koncentrátmi rozvíja a zdokonaľuje, objavujú sa nové rôznorodé chute a možnosti, ktoré ponúkajú prenikavejší zážitok pre spotrebiteľa. Po všetkých novinkách na trhu sú to práve tieto koncentráty, ktoré si uchovávajú svoje čaro vône kvetu, nevšedným zážitkom pre každého milovníka cannabis kultúry.

 

zdroj: https://www.leafly.com