Policajný útok na kanabisový priemysel v Španielsku

Policajný zásah v jednej z najväčších konopných bánk ponecháva celý priemysel v nemom úžase. Španielska agentúra pre lieky (AEDM) poverila Guardia Civil vykonaním operácie, pozastavila však aj vedecký projekt, ktorý spoločnosť uskutočňovala na univerzite v Baskicku. Na žiadosť vyšetrujúceho sudcu a protidrogového stíhania sú najväčšie španielske banky Dinafem, La Mota a Humboldt Seeds zo skupiny POT SISTEMAK SL nútené ukončiť svoju činnosť. Spoločnosť Dinafem, ktorá vyváža do zhruba dvadsiatich krajín, dosiahla v roku 2019 obrat 18 miliónov eur.

Táto intervencia zmiatla prosperujúci sektor, ktorý považuje svoju činnosť za legálnu, chránený Jednotným dohovorom OSN o omamných látkach, ktorý vylučuje osivá z kontroly drog. Operácia s názvom Utajené tajomstvo Inxer-Toro sa uskutočnila medzi 15. a 17. septembrom v Guipúzcoa a Navarre zatknutím 14 osôb, 17 prehliadkami domov a priemyselných priestorov a vypočutím 207 osôb. Zaistili taktiež 207.000 eur, bežné účty a elektronické peňaženky, 20 miliónov semien konope v hodnote 100 miliónov eur a „vysoko výnosné laboratórium špecializujúce sa na výrobu špecialnych rastlín konope pomocou sofistikovaných techník genetickej manipulácie,“ uvádza sa v podrobnej inštruktáži, ktorú zverejnilo všeobecné info Guardia Civil.

NEDOSTATOK OSOBITNÝCH PREDPISOV V ŠPANIELSKU

Ak v Španielsku neexistujú osobitné predpisy o konzumácii kanabisu, riadila sa táto obchodná činnosť zásadne ustanoveniami Jednotného dohovoru o omamných látkach z roku 1961, zapracovaného do Úradného vestníka štátu zo 4. novembra 1981, v článku XNUMX z toho vylučuje semená a listy nepripojené k hlavám podľa definície.

V tej istej tlačovej správe španielskej polície sa uvádza, že obžalovaní sú obvinení z trestných činov proti verejnému zdraviu, zločineckej organizácii, praniu špinavých peňazí a podvodom s elektrinou, po vyšetrovaniach, ktoré sa začali v novembri 2018 a pri ktorých boli členmi Španielskej agentúry pre lieky  Health Products (AEMPS), orgán spadajúci pod ministerstvo zdravotníctva, ktorý má právomoc povoliť pestovanie konope na lekárske alebo výskumné účely „ako súčasť technického poradenstva“. Ďalej sa to týka zabavenia 2 100 sadeníc na 11 plantážach „platených“ výrobcov, ktorí podľa poznámky dodavali svoju produkciu „organizácii“.

Jeden z manažérov spoločnosti zatknutý v rámci tejto operácie, strávil 33 hodín v žalároch kasární občianskej stráže Intxaurrondo v San Sebastiane, ubezpečil verejnosť, že tento zásah nemal žiadne opodstatnenie:

“Nie sme zločinci.” Kúpime semená a predáme ich. Robíme to už 21 rokov. Sme jednou z najdôležitejších seedbaniek v Španielsku a Európe a distribuujeme viac ako sto značiek. Sme povinní podrobiť sa auditu, pretože máme obrat viac ako desať miliónov eur a nikdy sme nič nevyniesli von, každý rok platíme dane, chodíme na medzinárodné veľtrhy do celého sveta, a svoje semená vystavujeme 17 rokov … Všetko o čo žiadame, je spravodlivosť “.

Prvým dôsledkom tohto zásahu je, že 97 pracovníkov zúčastnenej spoločnosti, Pot Sistemak SL, ktorej členmi sú Dinafem a La Mota, bude musieť vstúpiť do ERTE (kódex regulácie dočasnej práce), pretože subjekt bol paralyzovaný a účty všetkých zodpovedných boli zablokované. Z dôvodu dočasného zatvorenia laboratória subjektu musel výskumný projekt pozastaviť tím zložený z lekára v odbore verejného zdravia, doktora v analytickej chémii a magisterského štúdia v odbore neurofarmakológie, ktorý analyzoval prítomnosť pesticídov v konope na trhu. ktorá sa uskutočnila v spolupráci s univerzitou v Baskicku.

PLATBY A DANE VYŠŠIE AKO 2 MILIÓNY € ZA ROK

Vo vyhlásení urobenom po zásahu súdu Pot Sistemak zabezpečuje, aby počas posledného fiškálneho roka zaplatil štátu 900 eur na sociálnych odvodoch a 2 milióny eur na zaplatenie dane z príjmu právnických osôb a príjmu z práce. „Je to úder, ktorý otvára cestu neistoty pre celý sektor a pre spoločnosti, ktoré sa rovnako ako my úplne alebo čiastočne zameriavajú na nákup a predaj konopných semien,“ tvrdí spoločnosť, ktorá tvrdí, že „má úplnú dôveru v zrozumiteľnosť a zákonnosť “obchodného modelu, ktorý vyvinuli za toľko rokov.

V Španielsku existuje asi pätnásť bánk s kanabisovými semenami a tisíc „grow“ obchodov, ktoré ich predávajú, prosperujúci sektor, ktorý doteraz nebol predmetom súdnych zásahov, ako napríklad operácia Inxer-Toro, ktorú samotná Guardia Civil označuje ako „priekopníka jeho druhu “.

SOLIDARITA KANABÍDNEHO SPOLOČENSTVA

Operácia proti jednej z hlavných semenných bánk nielen spôsobila v tomto priemysle prekvapenie a nepokoj, ale tiež vyvolala vlnu solidarity s veľkou časťou ľudí po celom svete. Španielsko,  sa rozhorčilo nad tým, čo považuje za eskaláciu policajného a súdneho prenasledovania, ktoré podľa vlastných slov už trpí združeniami používateľov, sa tiež sa nachádza v právnom vákuu z dôvodu chýbajúcej regulácie ich činnosti.

Najnaliehavejšou aktivitou bolo vyhlásenie Federácie združení spotrebiteľov kanabisu Euskadi (EUSFAC), ktorá vydala vyhlásenie, v ktorom preukázala „svoje hlboké znepokojenie nad niektorými policajnými zásahmi, ktoré sa uskutočnili v posledných týždňoch“, ktoré boli podľa neho vyvinuté s „brutalitou a disproporciou „proti“ ľuďom „vyšetrovaným“, týraným, porušovaným v ich súkromnom živote a dokonca zadržiavaným vo väzení na 72 hodín.

V tom istom vyhlásení baskická federácia kritizuje aj skutočnosť, že „administratíva ako celok ohlušuje sociálnu väčšinu, ktorá požaduje zmenu politiky v oblasti regulácie kanabisu, ignorujúc skutočnosť, že má sociálny problém.

Hugo Madera, hovorca Európskeho observatória pre konzumáciu a pestovanie kanabisu, považuje právne intervencie Dinafemu a La Moty za prekvapujúce, pretože podľa neho ide o „debatu, ktorá už prebehla“ od vydania Najvyššieho súdu Správa prokurátora v roku 2003, od roku 1999, keď pestovatelia začali platiť DPH zo svojej obchodnej činnosti, a keďže Jednotný dohovor o omamných látkach vylúčil semená marihuany zo svojich kontrolných zoznamov.

Podľa Maderu je jedným z najprekvapujúcejších aspektov inštruktážnej poznámky, ktorú vydalo Generálne riaditeľstvo Guardia Civil pre operáciu Inxer-Toro, zmienka, že poskytuje technické poradenstvo poskytované členmi AEMPS v rámci vyšetrovania. Hovorca observatória označuje Agentúru pre lieky ministerstva zdravotníctva za „škodlivú a toxickú“ kvôli tejto poradnej úlohe pri vyšetrovaní semennej banky namiesto presadzovania regulačných politík týkajúcich sa kanabisu, aké sa uskutočňujú v iných európskych krajinách a zvyšku sveta. „AEMPS má problém s realitou, je stále v 20. storočí a my sme už v 21.,“ uzatvára.

Spoločnosť Data Bridge Market Research nedávno pridala stručný prieskum trhu s konopnými semienkami, ktorý predstavuje cenný pohľad na významné trendy na trhu, ktoré poháňajú toto odvetvie. Správa o trhu Cannabis Seeds obsahuje kľúčové aspekty trhu, ktoré zahŕňajú priemyselný výskum, dimenzovanie a prognózy trhu, konkurenčné spravodajstvo, stratégiu vstupu na trh, cenové trendy na trhu, trendy udržateľnosti, informácie o zákazníkoch, technologický vývoj, inovačné trendy a hodnotenie distribučných kanálov. Prostredníctvom tejto správy môžu spoločnosti premýšľať o tom, ako si bude trh počínať v nasledujúcich rokoch, a to získaním podrobností o definícii trhu, klasifikáciách, aplikáciách a záväzkoch. Správa o výskume trhu Ovplyvňujúca semená kanabisu zohľadňuje kľúčovú dynamiku trhu v tomto sektore.

Ce rapport na trhu s kanabisovými semenami poskytuje podrobnosti o najnovšom novom vývoji, regulácii obchodu, analýze dovozu a vývozu, analýze výroby, optimalizácii hodnotového reťazca, podiele na trhu, vplyve domácich a lokalizovaných účastníkov trhu, analyzuje príležitosti z hľadiska vznikajúcich výnosových vreciek, zmien v regulácia trhu, strategická analýza rastu trhu, veľkosť trhu, rast trhu podľa kategórie, aplikácie a dominancia trhových výklenkov, schvaľovanie výrobkov, uvádzanie výrobkov na trh, geografické expanzie, technologické inovácie na trhu.

Očakáva sa, že trh s konopnými semenami zažije rast v predpovedanom období rokov 2020 až 2027. Štúdia trhu Data Bridge analyzuje trh na 34,69 miliárd dolárov do roku 2027, s ročnou priemernou mierou rastu počas vyššie uvedenej prognózy obdobie.

Hlavnými hráčmi, na ktorých sa vzťahuje správa o trhu s kanabisovými semenami, sú South Hemp Tecno, MH konope lekárske, Naturally Splendid Enterprises Ltd, Manitoba Harvest Hemp Foods, Green Source MKT, Hush Brands Inc, NAVITAS ORGANICS, GFR Ingredients Ltd, Hempco Inc, Ecofibre, HempFlax Group BV, GenCanna Global USA, Inc, Konoplex, okrem iných národných a globálnych hráčov. Údaje o podiele na trhu sú k dispozícii osobitne pre celý svet, Severnú Ameriku, Európu, ázijsko-tichomorský región (APAC), Stredný východ a Afriku (MEA) a Južnú Ameriku. Analytici DBMR rozumejú konkurenčným silám a poskytujú konkurenčné analýzy pre každého konkurenta zvlášť

Zdroj:

https://www.cannabis-mag.com/