Metódy konzumácie cannabis-u

1.Fajčenie Canabisu

V rámci tohto moderného medického hnutia marihuany, jednotliví spotrebitelia vyvinuli časom mnoho spôsobov konzumácie konope. Tento trend prirodzene nesie so sebou veľa kladných no aj záporných reakcii ľudí. Na druhej (pozitívnej) strane, majú ale tieto produkty  medický a terapeutický potenciál, ktorý mnoho ľudí stále odmieta. Nakoniec si tieto rôzne spôsoby konzumácie spotrebitelia experimentovaním prispôsobili tak, aby dosiahli čo najlepšiu úľavu. Ak spomenieš pred neznalým človekom marihuanu, ako prvé ho napadne fajčenie či už cez blunty, jointy bongá alebo fajky. Aj keď je tento spôsob obľúbený medzi mnohými spotrebiteľmi, nepatrí rozhodne medzi tie najzdravšie spôsoby konzumácie konope. Pri inhalácii canabisu sa väčšina kanabinoidov vstrebáva do tela cez pľúca, kde putuje priamo do krvného obehu. Vďaka tejto priamej výmene má práve tento spôsob konzumácie najkratší účinok.

 

 

 

2.Vaporizovanie

Okrem fajčenia môže byť canabis inhalovaný aj pomocou vaporizovania, kde existuje mnoho rôznych typov produktov na vaporizovanie. Mnohí konzumenti porovnávajú fajčenie a vaporizovanie, najmä zo zdravotného hľadiska. Rôzne štúdie porovnávajú rozdiely medzi fajčením a vaporizovaním, kde hlavne pri vaporizácii dochádza k uchovaniu kanabinoidov a nevdychovania škodlivých látok ako oxid uhoľnatý a decht. Práve tieto toxické látky sa spaľujú pri fajčení.

 

3.Cannabis v jedle

 

V celku obľúbený spôsob konzumácie konope je práve jedlo napustené alebo obsahujúce cannabis. Orálne podaný cannabis putuje priamo do žalúdka, stráviteľný rozložený a absorbovaný v črevách. Zvyčajne sa cannabis pridáva do masla alebo mastných olejov, kde sa pod vplyvom tepla vytvorí dekarboxylované jedlo. Medzi najpopulárnejšie pochúťky patria obľúbené koláčiky, cukrovinky, čokoládové tyčinky, keksy, nápoje, nátierky a mnohé ďalšie. Pacienti, ktorí konzumujú cannabis orálne opisujú účinnosť od pol hodiny až po vyše 6 hodín. Závisi to však hlavne od rôznych faktorov, ako hladina tolerancie, pomer kanabinoidov v jedle a taktiež hladinu, čiže silu použitého cannabisu.

Dôvodom prečo cannabis obsiahnutý v jedle dosahuje oveľa dlhšie účinky oproti fajčeniu je práve proces trávenia. Počas trávenia sa totiž látky pomaly a postupne uvoľňujú do tela. Je dôležité poznamenať, že sila a vplyv účinku závisí od množstva jedla skonzumovaného pred požitím a taktiež od metabolizmu a skonzumovaného množstva. Pre milovníkov muffinov tu máme receptík:

 

4.Cannabis šťavy

 

Okrem toho, že má konope v sebe látky podobné ako väčšina listovej zeleniny (vápnik, vlákninu a železo) je taktiež nabitý kanabinoidmi, ktoré sú charakteristické pre túto rastlinu. Samotná šťava z cannabisu je pomerne dosť nutrične nabitá. Je dosť silná no bez psychoaktívnych látok, ktoré sa uvoľňujú práve pri tepelnom spracovaní. Vysoká koncentrácia surových kanabinoidov, konopných kyselín a mastných kyselín, tvorí dokonalú rovnováhu ktorá by mala prispieť k zlepšeniu buniek a znížiť tak škody spôsobené voľnými radikálmi. Medzi ďalšie výhody konopnej šťavy patrí znižovanie zápalov v tele, práve kvôli zlepšenej bunkovej komunikácii. Mnoho kanabinoidov má proti nádorové vlastnosti, ktoré sú ľahko obsiahnuté práve v surovej rastline. Rovnako ako ostatná zelenina stráca konope na nutričnej hodnote tepelným spracovaním.

Profil kanabinoidov sa tiež pri zahrievaní mení z THCA na THC a z CBDA na CBD. S THC namiesto THCA mohol užívateľ dosiahnuť stoned účinok, no s CANNABIS šťavou sa môžu užívatelia vyhnúť high stavom a pritom zachovať všetky cenné zložky v sebe. Práve preto, že RAW džús neobsahuje high stavy je skvelo využiteľný  pri liečení, lebo je možné konzumovať oveľa väčšie dávky ako pri fajčení. Napríklad. Pri CBD bolo preukázané, že dokáže potlačiť a dokonca zastaviť tvoriace sa rakovinotvorné bunky a zastaviť tak rakovinu v tele,  ale to iba pri extrémne vysokých dávkach.

 

5.Lokálne dermatické maste

Kanabinoidy môžu byť rovnako ako iné lieky absorbované cez pokožku. Výrobky určené pre túto metódu sú bežne známe ako Topicals, čiže lokálne podávané konope. Koža má pomerne zložitý proces absorcie, ktorý primárne rozpúšťa látky v H2O. Medzi najbežnejšie produkty patria maste, krémy, balzamy a dokonca aj náplaste podobné cigaretovým náplastiam. Aj keď tento spôsob nie je tak špecificky študovaný, výskumníci zistili, že sa účinok lokálne podaných kanabinoidov prejavuje už v priebehu pár minút (napr. krémom, masťou aplikované na postihnuté miesto) Doba trvania účinku sa odhaduje na 1 až 2 hodiny. Transdermálna náplasť je medický obväz, ktorý možno aplikovať priamo na kožu a ten postupne uvoľňuje kanabinoidy do systému. Hoci sú dnes transdermálne náplaste ťažko dostupné v medických predajniach, náplaste vznikli už v roku 1979. Jedinci, ktorí náplaste používajú, hlásia nástup účinku v priebehu dvoch hodín a účinok trvajúci viac ako dve hodiny.

 

6.Kvapky pod jazyk

 

Sublinguálne produkty patria medzi preferovanú voľbu hlavne pri liečení pacientov s rakovinou. Kvapky teda plný extrakt konopného oleja často krát nazývaný konopný olej alebo olej Ricka Simpsona. Priame sublinguálne produkty aplikované priamo pod jazyk obsahujúce kanabinoidy priamo vstupujú do krvného obehu cez jemné tkanivá ústnej dutiny. Pri prehĺtaní sa tiež dostane do obehu a taktiež aj do tráviaceho systému. Pod jazykom sa nachádza veľké množstvo krvných ciev, ktoré práve tieto kanabinoidy absorbujú. Takýmto príkladom tejto metódy môžu byť tinktúry, pastilky, rozpustné prúžky či ústne spreje. Sublinguálna dávka je nie len spoločensky prijateľná a pohodlná metóda ako prijať a prehltnúť kanabinoidy obsiahnuté v koncentráte. Táto metóda umožňuje rýchlu a účinnú absorpciu priamo do systémového obehu z dôvodu zvýšenej liečivej účinnosti kanabinoidov.

” V porovnaní s inými metódami konzumácie je príjem cievami a mikro-kapilárami v ústach jedným s najlepších spôsobov ako zvýšiť liečivú účinnosť kanabinoidov.”

Zvýšený podiel účinnosti je podkategóriou vo farmakológii, ktorá sa vzťahuje k podielu podanej dávky v nezmenenej podobe, ktorá putuje priamo do krvného obehu. Jedným zo spôsobov ako 100% zvýšiť účinnosť je podávať látku intravenózne.

Toto “rýchle podanie” liekov umožňuje liečivu vstúpiť do krvného obehu bez toho, aby prešli pečeňou a následne boli rozdelené a tým pádom menej účinné pri liečbe. Pri orálne podávaných produktoch (napríklad prehĺtanie pilulky) sa malá časť lieku metabolizuje v pečeni než sa dostane do obehu čím sa znižuje celková účinnosť lieku. Okrem toho sa účinky sublinguálnej metódy dostavia rovnako rýchlo ako pri fajčení no bez nežiadaných vedľajších účinkov, bez zaťažovania pľúc škodlivými látkami, bez dymovej chuti, podráždenia hrdla a pocitu sucha v ústach. Keď tento liek pacient fajčí, veľké percento kanabinoidov obsiahnutých v konope ostáva doslova ” vo vzduchu” .